З історії села

Вдавніх записах село згадується як Пеньківка – Мурафська в той час вона належала до Мурафського повіту.

1763 р в селі побудована дерев’яна церква святого Михайла.

Розповідають, що назву свою село одержало від пеньків вирубаного лісу, який ріс з усіх сторін. Першими поселенцями і були старообрядці.

Сім’ї старообрядців проживали в частині села яку називають Чернеччина і з часом їх кількість зростала. У    центрі цього місця було побудовано старообрядний молитовний будинок і монастир, які потім за розпорядженням уряду закрили.

На території села є місце руїн панського маєтку, який належав польському поміщику Адаму Марцилевичу Сабанському. В 1917 році під час Жовтневої революції панський маєток був зруйнований, залишилися приміщення гуральні, конюшні, млин, панська контора. В маєтку налічувалось 78 кімнат його оточував парк з рідкісними деревами, алеями і альтанками. Біля парку просвічувалось плесо ставка. Маєток і парк був огороджений високим , красивим міцним парканом із цегли. Околиці володінь поміщика проглядались з верхньої частини маєтку.  У своїх володіннях поміщик мав значну частину лісу лісничим був Петровський, плодовий сад., землі. Вирубкою лісу займались орендатори Мільман, Рабіновіч – сировина відправлялась сахарним заводам як паливо . В селі була також приватницька лісопильня.